27 grudzień 2018 Podziękowanie od władz harcerskich Hufca ZHP Krotoszyn

Podziękowanie od władz harcerskich Hufca ZHP Krotoszyn

      Otrzymaliśmy podziękowanie od władz harcerskich Hufca ZHP Krotoszyn za pomoc finansową po tragedii jaka dotknęła Hufiec w związku z lipcowym pożarem siedziby hufca ZHP Krotoszyn. Cieszymy się, że nasza skromna finansowa cegiełka przyczyniła sie  do poprawy stanu pomieszczeń hufca.

 

28 grudzień 2018 Spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin

Spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin

28 grudnia 2018 roku w piątek od godziny 16:00 rozpoczęło się spotkanie harcerskich pokoleń Hufca ZHP Konin w restauracji "Żak Smak" w Morzysławiu. Rozpoczęła spotkanie hm. Justyna Chmielewska i poprosiła Komendanta Hufca hm. Michała Kałużnego o zapalenie ogniskowej świecy. Komendant powitał zebranych a szczególnie serdecznie prezydenta Konina Piotra Korytkowskiego. Złożył obecnym najlepsze życzenia a szczególnie na Nowy Rok 2019. Po prezentacji historycznego harcerskiego filmiku zdjęciowego zaprosił do zapalenia następnych świec byłych Komendantów Hufca ZHP Konin.

Świadectwo o swoich drogach harcerskich wraz z życzeniami składali byli Komendanci Hufca Konin kierując je do następnych harcerskich pokoleń. W krótkich opowieściach – relacjach wystąpili: hm. Jurek Jaworski, hm. Krzysiu Lamprycht, hm. Bogdan Madajczak, hm. Maria Bąk i byli komendanci Hufca ZHP Słupca hm. Staszek Przydryga i hm. Władek Szymański.

Przy wspólnym stole zebrani usiedli do kolacji. Rozbrzmiewała pieśń harcerska. Trwały rozmowy o minionych czasach i o tym co w naszej i dla  organizacji w następnych okresach.

W zbiórce uczestniczyli seniorzy harcerscy z Kręgów Seniorów ZHP z Konina i ze Słupcy (phm. Irena Woźniak, hm. Eugeniusz Krajewski, hm. Stanisław Przydryga, hm. Władysław Szymański, hm. Andrzej Wolski).

 

O godzinie 20:00 harcerskim kręgiem zakończyła się zbiórka pokoleń Hufca ZHP Konin. Za wspaniałe spotkanie podziękował hm Leszek Kwiatkowski

Uczestnik spotkania hm. Władek Szymański ze Słupcy

 

27 grudnia 2018 Znicz pamięci na mogile Powstańca Wielkopolskiego

Znicz pamięci na mogile Powstańca Wielkopolskiego

     27 grudnia 2018 roku w 100. Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego Komendant Kręgu ZHP w Słupcy na mogile Stanisława Górczyńskiego na cmentarzu św. Krzyża w Słupcy oddał hołd i zapalił znicz pamięci od Kręgu Seniorów Związku Harcerstwa Polskiego w Słupcy.
     Weteran Powstania Wielkopolskiego, żołnierz Armii „Poznań”, ofiara służby bezpieczeństwa, kombatant z legitymacją numer 0130949.
Stanisław Górczyński, rocznik 1901, mąż Jadwigi, syn Andrzeja i Katarzyny, urodził się w Koćmierowie koło Gołębic w Sandomierskiem. Tam spędził lata młodości. Mieszkał w Słupcy.
     Ojciec Beni, Alocha, Leszka, hm. Władka – mojego długoletniego przyjaciela, hm. Krystyny – członkini Kręgu Seniorów ZHP w Słupcy, Urszuli.

Cześć Jego Pamięci.

harcmistrz (-) Władysław Szymański, komendant Kręgu ZHP w Słupcy

Zdjęcie od hm. W. Szymańskiego

Wincenty Werbiński Powstaniec Wielkopolski,

pochowany na cmentarzu w Lądzie nad Wartą pow. słupecki - dziadek żony harcmistrza Andrzej Szymczaka, Bożeny z domu Werbińskiej.

 


Zdjęcia z archiwum harcmistrza Andrzeja Szymczaka.

 

15 grudzień 2018 Na jarmarku, znanym tu pod nazwą "Betlejem Poznańskie"

Na jarmarku, znanym tu pod nazwą "Betlejem Poznańskie"

W minioną sobotę 15 grudnia 2018 Studenci Trzeciego Wieku ze Słupcy odwiedzili Poznań.
         Plac Wolności powitał nas świątecznym nastrojem. Małe drewniane domku, z których uśmiechały się do nas świecidełka, docierał smak jadła polskiego, przysmaki kuchni regionalnej z bigosem, gofry i smażone chrusty, wtłaczał się silny zapach grzanego piwa i wina, biły po oczach kolorowe światełka, zapraszały wspaniałe wolno kręcące się  karuzele, diabelski młyn. Wszystko to powodowało, że udzielał się uczestnikom tego grudniowego spotkania klimat świątecznego jarmarku, znanego tu pod nazwą "Betlejem Poznańskie". Obserwowałem jak młodzi i trochę starsi a nawet dojrzali uczestnicy jarmarku biorą udział w różnych atrakcjach np. w strzelaniu z łuku. Ciąg tych najróżniejszych propozycji prowadził nas w wędrówce w dół ulicą  Paderewskiego aż na staromiejski poznański rynek.
          Odwiedziliśmy też Zamek Królewski odbudowany na Wzgórzu Przemysława, zamek usytuowany jest na zachód od Starego Rynku. Obecnie jest tu ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych, mieści się na czterech piętrach i zajmuje 1500 metrów kwadratowych. Z wieży widokowej z wysokości 30 m oglądamy piękną architekturę starego Poznania.
        Wstępujemy do Muzeum Narodowego. Znajduje się się przy Alejach Marcinkowskiego. Muzeum Poznańskie - jedna z największych kolekcji malarstwa w Polsce.
      Wśród bardzo wielu wybitnych dzieł malarstwa olejnego są tu w poznańskim muzeum obrazy: Sofonisba Anguissolaha,  Marcello Bacciarelli, Giovanni Bellini, Bernardo Bellotto Canaletto, Paulus Bor, Olgi Boznańska, Vincenzo Catena i wielu, wielu innych artystów malarzy, których nie sposób tu wymienić. Spoglądają na nas autoportrety: Jacka Malczewskiego,  Tadeusza Pruszkowskiego, Stanisława Witkiewicza, Aleksandra Orłowskiego, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera i innych wybitnych polskich malarzy.
           Odwiedziliśmy wystawę obrazów olejnych Józefa Brandta.
           Na zakończenie dwugodzinnej wędrówki wśród setek dzieł malarskich zajrzeliśmy do miejsca, gdzie odbywały się warsztaty dla dzieci i młodzieży. Powstawały tu także piękne obrazki młodych Poznaniaków.

 Uczestnik wyjazdu hm. Władysław Szymański, komendant Kręgu Seniorów ZHP ze Słupcy


12 grudzień 2018 Zbiórka wigilijna Kręgu

Zbiórka wigilijna Kręgu

Już po raz 19-ty członkowie Kręgu Seniorów ZHP spotkali się na zbiórce wigilijnej 12 grudnia 2018 roku. Gdy wracam w przeszłość do tych szczególnych zbiórek to przypominają się miejsca gdzie przez te 19 lat spotykaliśmy się, by składając sobie życzenia wybiegać myślą do następnego grudniowego spotkania.

Odbyliśmy  świąteczne zbiórki: w harcówce przy Placu Parysa, w pomieszczeniach stacji krwiodawstwa przy ul Wojska Polskiego, w nieistniejącej już kawiarni „Cafe”, w „Cameleonie” i obecnie w „Białej Róży”.

Dzisiejsza zbiórka ma szczególny przebieg, gdyż składamy życzenia Jubilatce phm. Irenie Woźniak.

Po tradycyjnym zapaleniu Caritasowskiej świecy komendant odczytał ewangelię i złożył życzenia. Zabrzmiała kolęda „Bóg się rodzi”. Uhonorował Jubilatkę w Jej 70. urodziny dyplomem z podpisami wszystkich członków kręgu. Zaśpiewaliśmy „Harcerskie – sto lat”. Połamaliśmy się opłatkiem składając sobie indywidualnie życzenia. Usiedliśmy do wspólnej kolacji. Na stole pojawiły się tradycyjne potrawy. Pwd. Stefan Miętkiewicz przygotował do znanych melodii – kolęd piękne słowa, które z ochotą śpiewaliśmy. Zakończyliśmy tradycyjnym kręgiem. Komendant podziękował phm. Irenie Wożniak i pwd. Marii Woźniak – jubilatce z poprzedniego roku kalendarzowego za sfinansowanie kolacji. Podziękował też phm. Małgosi Wolskiej za upieczenie na kolację ciasta i pwd. Stefanowi Miętkiewiczowi za piękne teksty, które przygotował do znanych melodii piosenek i kolęd, pastorałek na dzisiejsze wigilijne spotkanie. 

Czuwaj!
hm. Władysław Szymańskii

Dodatkowe informacje